Co należy wiedzieć o kotwieniu mechanicznym?

W budownictwie stosowane są dwa typy kotw – chemiczne oraz mechaniczne. Dobór jest zależny od rodzaju montowanego elementu, obciążeń działających na kotwę, szybkości montażu, środowiska w którym będzie pracowała czy minimalną odległości od krawędzi. Kotwy są oznaczone z przeznaczeniem do betonu zarysowanego, a niektóre do niezarysowanego. Czym się różni beton zarysowany od niezarysowanego?

Beton niezarysowany

Oznacza, że na beton działają jedynie siły ściskające. Beton jest mniej odporny na uszkodzenia, co należy brać pod uwagę dobierając kotwę.

Beton zarysowany

To beton, na który działają zarówno siły ściskające jak i rozciągające. Beton jest znacznie wytrzymalszy niż niezarysowany. Przed montażem należy się upewnić, gdzie występuje strefa ściskana, a gdzie rozciągana aby dobrać odpowiednią kotwę.

Kotwy mechaniczne

Wybierając kotwy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na obciążenie, jakie kotwa ma wytrzymać, materiał, w którym jest mocowana oraz siły działają na kotwę. Nowoczesne kotwy typu pierścieniowego mocowane są przelotowo, co znacznie skraca czas montażu, a są w stanie przenosić takie same obciążenia.

Mocowanie przelotowe kotwy polega na przewierceniu podłoża i osadzeniu kotwy poprzez element mocowany. Średnica otworu w elemencie mocowanym może być równa lub większa niż w podłożu. Nie jest konieczne oznaczanie miejsca montażu.

Mocowanie nieprzelotowe charakteryzuje się wcześniejszym osadzeniem kotwy, a następnie mocowaniu elementu docelowego. Należy najpierw oznaczyć miejsce montażu, wywiercić i oczyścić otwór, a następnie zamocować kotwę i dopiero do niej element. Zazwyczaj otwór w elemencie jest mniejszy niż w podłożu.

Kotwy pierścieniowe - sworzniowe

Najpopularniejszy typ kotwy o bardzo szerokim zastosowaniu. Dzięki możliwości montażu przelotowego, znacznie skraca czas pracy. Sworzeń podczas dokręcania nakrętki rozpycha zaczepy powodując dociskanie do ścian otworu oraz zapewniając bardzo duże tarcie. Kotwy są bardzo wytrzymałe, a mnogość rozmiarów pozwala dobrać idealny rozmiar do mocowanych elementów. Mogą być wykonane z stali nierdzewnej najczęściej A4 AISI 316 bądź stali węglowej ocynkowanej ogniowo bądź galwanicznie. Kotwy EJOT z serii BA-E wykonane są z stali nierdzewnej (E – z niem. edelstahl), natomiast kotwy o oznaczeniu BA-C oraz BA-V są ocynkowane galwanicznie, a kotwy BA-F ocynkowane ogniowo.

Kotwy tulejowe wbijane

Charakteryzują się jak nazwa wskazuje tulejowym kształtem. Kotwy wbijane stosowane są do instalacji podwieszanych, rurociągów, kanałów wentylacyjnych, systemów zraszania, tras kablowych, maszyn, belek stropowych i każde zastosowanie, gdzie wymagany jest gwint wewnętrzny oraz stosunkowo niewielki otwór wiercący. Dzięki zastosowaniu gwintu wewnętrznego pozwala na mocowanie np. prętów gwintowanych, uchwytów rur, śrub z uchem i wiele więcej.

Kotwy wkręcane

Śruby do betonu posiadają dokładnie takie samo zastosowanie jak klasyczne kotwy. Charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością połączenia. Ich zaletą jest możliwość wykręcenia bez konieczności kucia betonu. Cechują się dużą łatwością i bardzo krótkim czasem montażu. Posiadają bardzo szerokie zastosowanie w betonie zarysowanym, niezarysowanym. Śruby JC2-PLUS-KB wykorzystuje się przy montażu rusztowań, półek, regałów tras kablowych, szalunków oraz wszędzie tam gdzie mocowanie ma charakter tymczasowy. Śruby EJOT JC2-IT posiadają gwint wewnętrzny w 2 rozmiarach M8 oraz M10.

Do mocowania płyt warstwowych czy blach stalowych profilowanych w betonie firma EJOT przygotowała wkręty samogwintujące do betonu BS-R-6,3 w długościach od 35 mm do 240 mm. Mogą występować w wersji z podkładką bądź bez.

Niezależnie od wybranej techniki kotwienia należy pamiętać aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Stosując kotwy EJOT dostajemy produkty, które spełniają najwyższe standardy jakości.