Pochwyty drzwiowe są idealnym elementem do podkreślenia charakteru twoich drzwi oraz furtki. Odpowiednio wykonane stają się produktami klasy premium potrafiącymi nadać twojej stolarce niepowtarzalny wygląd bez względu na to z jakiego materiału wykonane są drzwi. Świetnie komponują się zarówno w bardziej tradycyjnym drewnianym designie jak również nowoczesnym metalowym oraz szklanym wystroju.
Z uwagi na fakt że pochwyty są elementami kupowanymi bardzo rzadko (mają za zadanie służyć nam przez wiele lat) a są wystawione do stałej ekspozycji oraz codziennego użytku, warto zainwestować w produkt odpowiednio wysokiej jakości. Z poniższego artykułu dowiedzą się Państwo na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed zakupem.
Materiał wykonania
Pochwyty przeznaczone są do pracy na zewnątrz a więc muszą być wykonane z materiału, który spełnia odpowiednie klasy jakościowe. Uchwyty będą poddane próbie zmienności warunków atmosferycznych (promieniowanie UV, wahliwość temperatur czy też kwaśnym deszczom) co naturalnie eliminuje możliwość wykonania pochwytów z tradycyjnych stali węglowych. Tak naprawdę na rynku zostają nam dwie realne opcje materiałowe:
-
Stal nierdzewna – pochwyty wykonane ze stali nierdzewnej są najczęstszym wyborem klientów. Warto tu jednak zwrócić uwagę na dokładne oznaczenie stali z jakiej wykonany jest element. Zaleca się aby stal odpowiadała jakości stali o oznaczeniu A2 (AISI 304, 1.4301) ponieważ jest to stal o wysokich własnościach antykorozyjnych przy zachowaniu bardzo dobrej spawalności (wpływ na proces produkcyjny). Dodatkowo polecana jest również stal kwasoodporną o oznaczeniu A4 (AISI 316, 1.4401).
-
Aluminium anodowane – pochwyty aluminiowe w wersjach anodowanych są rzadziej spotykane na rynku z uwagi na swoją cenę. Niestety ale dobre wykonanie pochwytu aluminiowego a następnie poddanie go powtarzalnemu procesowi anodowania wymaga od nas bardzo zawansowanych procesów technologicznych oraz chemicznych. Niewątpliwie za ceną idzie jednak niekwestionowana jakość oraz zjawiskowość uchwytów. Występują one w różnych wersjach kolorystycznych np.: czarna anoda szczotkowana F9005 czy też kolor F6 imitujący stal nierdzewną. Dodatkową zaletą pochwytów aluminiowych jest znacznie szersza oferta stolarki otwartej do reszty domu, kompatybilnej z pochwytami. Pochwyty w wersjach anodowanych dostępne są u nas na zamówienie klienta.
Technologia wykonania oraz wybór przekroju poprzecznego
Nie da się ukryć że wykonanie pochwytów w odpowiednim standardzie jakościowym wymaga bardzo zaawansowanego technologicznie parku maszynowego (cięcie laserowe, spawanie laserowe, odlewnie, frezowanie, szczotkowanie, anodowanie, itp). Dlatego w Europie mamy tylko kilka firm, które są w stanie wykonać pochwyt dający nam najwyższą satysfakcję produktu klasy premium. Jeżeli chodzi o antaby importowane są one tańszym odpowiednikiem niestety jednak różnice w wykonaniu można dostrzec na pierwszy rzut oka.
Wybór profilu
Po wyborze materiału należy zdecydować o przekroju profilu z jakiego wykonany jest pochwyt. Najpopularniejszymi opcjami są pochwy z profilu prostokątnego 40x20mm oraz okrągłe z rurki o średnicy Ø32mm. Wybór pozostawiamy do indywidualnych upodobań klienta, warto jednak zwrócić uwagę na grubość ścianki profilu. Aby pochwyt sprawiał wrażenie masywnego podczas uścisku zalecamy aby grubość ścianki nie była mniejsza niż 1,5mm.
Zakończenie profilu
Niektórzy producenci stosują różnego rodzaju zaślepienia na końcach profili. Jest to jednak praktyka niedopuszczalna dla produktu, który ma przyciągać uwagę gości. Tak naprawdę jedynym słusznym zakończeniem jest precyzyjnie zespawana płytka (nierdzewna bądź aluminiowa) do profilu a następnie poddana polerowaniu. W tej operacji dużą role odgrywa wybór technologii spawania ponieważ tańsze technologie charakteryzują się znacznie szerszymi obszarami przegrzewania materiału. Niestety ale w miejscach przegrzewania stal nierdzewna traci swoje początkowe właściwości.
Pochwyty szczotkowane czy polerowane?
Zdecydowanie popularniejszym oraz zalecanym rozwiązaniem są pochwyty w wersjach szczotkowanych. Przy szczotkowaniu dzięki odsłonięciu naturalnej struktury stali nierdzewnej (bądź aluminium) nadajemy przedmiotowi pewnej nieregularności. Sprawia to że pochwyty są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu i nie niszczą się z czasem.
Nóżki pochwytu – rozstaw oraz łączenia
Nóżki zazwyczaj wykonane są z podobnego profilu jak część chwytna antaby, jednak o mniejszych wymiarach. Konsekwencją takiego zabiegu jest możliwość montażu w mniejszych profilach ogrodzeniowych jak również kwestia typowo estetyczna. Mimo faktu iż nóżki stanowią niewielką cześć uchwytu to kryją w sobie duże zaawansowanie technologiczne. Poza estetycznym wykończeniem warstwy zewnętrznej zawierają wewnątrz szereg połączeń skrętnych oraz wypełnień. Dzięki temu odpowiadają za stabilne oraz bezpieczne połączenie części chwytnej z drzwiami. Oczywiście należy również zwrócić uwagę na rozstaw nóżek – definiuje on rozstaw montażowy pochwytu.
Sposoby montażu
W zależności od rodzaju pochwytu, jego docelowego przeznaczenia oraz materiału montażowego rozróżniamy wiele rozwiązań technologicznych montażu.
Kąt montażowy
Pochwyty mogą być montowane pod kątem 45° lub 90°. Ma to na celu względy wizualne oraz praktyczne. Uchwyty z kątem montażowym 45° dzięki odsunięciu od osi, umożliwiają lepszą współpracę z wkładkami drzwiowymi oraz szyldami. Pochwyty w tej wersji dostępne są u nas od ręki natomiast w wersji 90° realizujemy na zamówienia klientów.
Montaż antab drzwiowych dwustronnych
Uchwyty w wersji dwustronnej pod względem wizualnym są swoim lustrzanym odbiciem, natomiast różnią się kwestiami montażowymi. W zestawach pochwytów dwustronnych rozróżniamy pochwyt montowany od zewnętrznej oraz wewnętrznej strony drzwi lub furtki. Taki zabieg ma na celu zabezpieczenie antab przed złodziejami – brak możliwości wymontowania pochwytu od zewnętrznej strony drzwi. Do pochwytu montowanego od zewnątrz wkręcamy śruby montażowe (docina się je na odpowiednią długość w zależności od grubości drzwi) a następnie skręcamy mufami od wewnętrznej strony. Po stabilnym skręceniu na mufy nakładamy pochwyt wewnętrzny i skręcamy go z mufami za pomocą 4 wkrętów dociskowych. Taki sposób montażu daje nam bardzo dużą stabilność połączenia oraz poczucie bezpieczeństwa.
Montaż antab drzwiowych jednostronnych
Przy montażu pochwytów jednostronnych mamy znacznie szerszy przegląd opcji niż w przypadku pochwytów dwustronnych. Tam kwestia jest oczywista – niezależnie od materiału jest jeden sposób dający gwarancje stabilności oraz estetyki połączenia. Natomiast pochwyty jednostronne w zestawie zawierają tylko wkręty dociskowe, którymi mocujemy pochwyt do muf. Sama kwestia montażu muf w drzwiach pozostawia pole manewru:
-
Śruby samogwintujące z frezem – idealne rozwiązanie montażowe do PCV oraz profili aluminiowych ciepłych (komorowych). Stabilne, nieprzelotowe oraz niewidoczne połącznie ale wymaga aby śruba przewierciła się co najmniej przez dwie ścianki profilu.
-
Śruby montażowe do drewna – analogiczne rozwiązanie montażowe do śrub samogwintujących, świetnie sprawdza się do montażu w drzewie. Stabilne, nieprzelotowe oraz niewidoczne połącznie.
-
Śruby montażowe przelotowe – Najbardziej uniwersalne spośród wszystkich typów mocowań – umożliwia montaż w PCV, aluminium, drzewie, stali oraz szkle. Jest to tak naprawdę analogiczne rozwiązanie do montażu pochwytów dwustronnych. Z drugiej strony drzwi zamiast pochwytu znajduje się tulejka skręcająca wykonana ze stali nierdzewnej szczotkowanej w stylu pochwytów.
-
Płytki montażowe – Podobnie jak śruby przelotowe cechują się dużą uniwersalnością zastosowania: PCV, aluminium, drewno oraz stal. Jest to rozwiązanie bardzo estetyczne podkreślające masywność oraz jakość pochwytów. Płytki są bardzo często stosowane przy montażu pochwytów do furtek w profilach stalowych. Należy zwrócić uwagę że stosuje się różne płytki do pochwytów SS o przekroju okrągłym oraz uchwytów PR o przekroju prostokątnym. Płytki mają również różny kształt w zależności od kąta montażowego: 45° lub 90°.